GPS lark FreeBird 35.7 z AutoMapa 6.5.0

Na wstępie pragnę zaznaczyć, iż jestem legalnym użytkownikiem systemu nawigacyjnego AutoMapa i nikt nie znajdzie tutaj żadnych informacji łamiących postanowienia licencyjne.

Od kilku dni jestem posiadaczem urządzenia GPS lark FreeBird 35.7. GPS otrzymałem jako bonus od TPSA za przedłużenie umowy na użytkowanie neostrady. GPS posiada wbudowany system nawigacyjny MapaMap, jednak nigdy nie podobał mi się ten system. Uważam, iż AutoMapa jest najlepszym systemem nawigacyjnym na obszar Polski. Nie posiadam licencji na obszar Europy, więc nie wypowiadam się na ten temat.

Do tej pory korzystałem z GPS w telefonie SAMSUNG SGH-I900. Niestety GPS w tym telefonie niesamowicie długo startuje. Byłem więc bardzo ciekawy jak zachowa się nowy nabytek. Wpierw spojrzałem do internetu na opinie o nowym GPS oraz jego współpracy z AutoMapa. I tu pierwszy zgrzyt. AutoMapa przestała wspierać GPS lark. Postanowiłem jednak sprawdzić co to oznacza. Pobrałem więc najnowszą wersję AutoMapa w wersji 6.5.0 wydanie mapy 1006. Byłem trochę zawiedziony polityką firmy i wręcz byłem zdecydowany żądać od AutoMapa zwrotu pieniędzy za licencję w przypadku nie działania programu na moim nowym GPS.

Wyjąłem kartę pamięci z telefonu komórkowego (do tej karty mam przypisaną licencję AutoMapa). Włożyłem ją do nowego GPS, połączyłem urządzenie z komputerem kabelkiem USB dodanym do zestawu i uruchomiłem program instalacyjny AytoMapa. Instalacja przebiegła pomyślnie, jednak uruchomienie nawigacji spowodowało błąd typu: „Internal Application Error”. Myślę sobie: no pięknie, czeka mnie przeprawa z firmą o zwrot pieniędzy za system nawigacji. Myślę co robić ? Nie należę do informatyków poddających się szybko. Czasami walczę bardzo długo z różnymi problemami, uważając iż wszystko można zrobić na komputerze. Takim jestem informatykiem i programistą. Czasami po prostu trzeba trochę czasu by ogarnąć nowy temat. Zdeinstalowałem posiadaną wersję AutoMapa z karty pamięci. Uruchomiłem ponownie instalator AutoMapa. Doszedłem do ekranu, w którym trzeba podać typ GPS. Oczywiście brak urządzenia lark. Przejrzałem listę dostępnych urządzeń GPS. Co wybrać ? Na chybił trafił wybrałem urządzenie Manta. Instalator ruszył. Trochę trwała instalacja AutoMapa. Cóż takie uroki wolnych kart SD. Pragnę zaznaczyć, iż włożenie szybkiej karty nic nie zmieni bo GPS nie wykorzysta udostępniongo transferu karty. No wreszcie po wypiciu kawy nowy system nawigacyjny zainstalowany na karcie. Z drżeniem rąk podmieniłem ścieżkę do AutoMapa na urządzeniu GPS i uruchomiłem nawigację. Ku memu zdziwieniu AutoMapa wystartowała bez błędów. Kolejne zaskoczenie to czas włączenia się GPS. Pierwsze uruchomienie w danej lokalizacji trwało około 10 sekund. Dla porównania podam czas pierwszego uruchomienia GPS SAMSUNG SGH-I900. Ten czas to około 20 minut. Pozostawiam ten fakt bez komentarza.

Minęły kolejne dni, więc postanowiłem przetestować nowy GPS z najnowszą AutoMapa na trasie o długości około 150 km. Była to dla mnie znana trasa, ale to tym lepiej gdyż mogłem kontrolować co pokazuje system nawigacyjny. System nawigacyjny nie zawiesił się ani razu. To duży plus, gdyż czasami przejeżdżałem gęstym lasem. SAMSUNG gubił wtedy zasięg. Muszę zaznaczyć, iż naładowałem akumulatorek lark’a w domu. W pełni naładowany GPS podłączyła moja znajoma ładowarką samochodową (znajdującą się w zestawie) do gniazda zapalniczki. Po około 120 km zauważyłem komunikat na wyświetlaczu GPS o prawie wyładowanym akumulatorku urządzenia. Myślę co jest nie tak. Przecież GPS jest podłączony do gniazda zapalniczki w samochodzie. Po kolejnych 10 km GPS wyłączył się z braku zasilania. To już mnie zaniepokoiło. GPS uszkodzony od nowości ? Po dojechaniu na miejsce przyjrzałem się urządzeniu. Co odkryłem ? Patrząc na wyświetlacz GPS, gniazdo zasilające znajduje się z prawej strony urządzenia a gniazdo słuchawkowe z lewej. Co zrobiła moja znajoma ? Podłączyła ładowarkę do gniazda słuchawkowego. Zwróćcie uwagę na to, iż średnica gniazda zasilającego jest taka sama jak słuchawkowego. Poza tą wpadką wszystko działa jak należy.

One Comment

  1. Latrice Lesco pisze:

    Great Blog I am digging this. You answered some questions I had on this topic. Ill tell my friends about this blog. Thanks!

Leave a Reply